Kösem | Konular | Kitaplar

Kösem Sultan gerçekten kaçırıldı mı?

Muhteşem yüzyıl dizisinde yapılan en büyük hata kösem sultanın kücük bir kız çocuğu iken kaçırıldığı iddiasıdır. Aynı hata Hürrem Sultan içinde yapıldı.

Tartışma ortamı oluşturmak diziyi gündeme taşırma gibi amaçlarla bu tarz sahneler çekilmektedir.

Ayrıca bu kaçırılma sahneleri ile osmanlı üzerinde kötü bir imaj çizmeye çalışılmaktadır.

Akıl var nizam var. Bir kişi zorla evinden yuvasından kaçırılsa, kendisini kaçıranlara nasıl hizmet etsin? Er ya da geç intikam alma derdine düşer. Bugün bu kadar basit bir detayı bir avuç çapulcu pkk ile mücadele edemez haldeki bizler düşünüyoruz da koca cihanı yöneten osmanlı mı akıl edemeyecek.. Bu tam bir saçmalıktır.

Bugün İstanbul Teknik Üniversite anadolunun köylerinden kız kaçırarak mı öğrenci topluyor?

Nerede bu yoğurdun bolluğu? Keşke Harvard University falan da böyle bizleri kaçırsada oralarda okusak süper fantastik olurdu :)

Osmanlıda sarayda enderun adı verilen bir eğitim sistemi vardır. Dönemin en gözde okullarından birisi.

Sadece erkekler bu eğitim kurumunda yetişmiyor. Aynı zamanda kızlar da bu sistem ile yetiştiriliyordu. Bu eğitim kurumlarında yetişen kızlar daha çok padişah ya da enderunda yetişen devlet erkanına eş adayı olarak terbiye ediliyordu.

Öyle dizide yansıtıldığı gibi, baskınlar zorla zorbalıkla değil o dönemin şartları ve kriterleri çerçevesinde seçilerek bu eğitim kurumlarına alınıyordu..

Bugün İTÜ, ODTÜ vs gibi yerlerde okumak ne kadar ayrıcalıksa o dönemde saraydaki bu eğitim sisteminde yer alabilmek o kadar ayrıcalıktır.

Koskoca dünyayı yöneten imparatorluktan bahsediyoruz. Sizin düşündüğünüz basit detayları göremeyecek kadar aptal değillerdir. Siz onların düşündüklerinin görebildiklerinin onda birini düşünseniz dünyayı yönetirdiniz..

Özetle yok öyle kaçırma maçırma falan. Tamamen palavradır. bir algı operasyonudur.