Kösem | Konular | Kitaplar

21. yy'dan osmanlı ne kadar doğru bakılabilir?

Osmanlı imparatorluğu 600 yıllık şanlı tarihi ile tarihin sayfalarında yerini aldı.

21. yüzyıl türkiyesinden 400 yıl geriye bakabilmek gerçekten o kadar kolay mı?

Şimdi herşeyi göbekten aşağı olmuş. Tüm dizilerimiz aile içi sapkınları konu etmekte. Diziler tamamen entrika tuzak, iki yüzlülük, gayri meşru ilişkilerle donanmış durumda. Böyle sapkın bir ruhla nasıl 400 yıl öncenin pak ve temiz ruhunu görebiliriz?

Allah aşkına alın şimdi elinize kumandayı ve şöyle bir kaç kanal tur atınız. Bir tek düzgün program görebilecek misiniz? Bizim kültürümüzü yansıtan bizi anlatan bir tek adam gibi kanal var mı?

Şimdi böyle tek amaçları türk toplumunu uyutmak ve yönlendirmek olanlar Türk tarihini ne kadar doğru anlatabilir?

Seküler, ayyaş, serhoş, namazsız, abdestsiz, kuransız bir kadro nasıl olurda beş vakit namazında bir topluluğu doğru bir şekilde aktrabilir? Siz bunu mümkün olarak görebiliyor musunuz?

Almanca bilmeyen birisi, nasıl almanca konuşabilir? Hayatında hiç çine gitmemiş birisi nasıl çini bize anlatabilir..

Osmanlıyı tarif edecek kişilerin ruhu osmanlı olmalı önce.. Yaşamalı osmanlıyı.. Hissetmeli yüreğinde.. Camiye gidip alnı secdeye değmeli. Kuranı kerimi açıp okuyabilmeli. Şarkıyla türküyle değil kuran ile huzur bulmalı..

Osmanlı bir islam devletiydi. Tüm sistemi kurana ve sünnete dayalıydı. Sen daha islam nedir bunu bile bilmiyorsun.. İslam deyince öcü görmüş gibi ürperiyorsun. Baş düşman belliyorsun sonrada kalkıp osmanlıyı anlatmaya kalkıyorsun..

Bu mümkün mü sizce?

Ha diyecekler ki o günler bugünlerden farksızdı falandı filandı.. Yok öyle birşey.. Tamamen algı operasyonu yapıyorlar. O dönemin müslüman olmayanları belki böyle onlar gibi yaşıyor olabilirlerdi ama müslümanları değil..

Onlar çok farklıydı. Çok farklı oldukları için cihan devleti idiler. Eğer bugünlerden farkı olmasaydı o gün bırakın viyana kapılarına dayanmayı, malazgirte kadar bile gelemezlerdi..

Nasreddin hocanın dediği gibi beni damdan düşen anlar.. Osmanlıyı ancak osmanlı gibi yaşayabilenler o ruhu yüreğinde hissedenler anlatabilir..

* * *

Zaten niyet osmanlıyı anlatmak değil..

Osmanlı üzerinden algı operasyonu yapmak. İnsanların osmanlıya bakışını değiştirmek.

21. yy dan osmanlıya bakmak o kadar kolay değil.. Önce o dönemin yazısını okuyabilecek kültürel birikime sahip olmak lazım..

O dönemin inanc yapısına sahip olmak lazım.

Ama nerde...

Konular